Babagannuş Tarifi – Babagannuş Nasıl Yapılır? 53

Babagannuş Tarifi – Babagannuş Nasıl Yapılır?

Babagannuş Tarifi

Aslında Lübnan mutfağının dünyaca ünlü mezelerinden biri olan Babagannuş, Ürdün, Filistin ve Suriye vb. ülkelerde de yapılmaktadır. Ülkemizde Hatay yemekleri denince akla gelen lezzetlerden biri olan bu yemeğe bazıları “abugannuş” da demektedir. Yapılışı da farklılık göstermektedir. Kimi köz patlıcan, domates ve biber salatasına Babagannuş der. Pek çok Hataylı ise yoğurtlu olanına Babagannuş, közlenmiş sebzeler kullanılarak yapılana ise abugannuş demektedir. Yazımızda Babagannuş Tarifi ve malzemelerle ilgili aradığınız her şeyi bulacaksınız.

Ülkemiz mutfağının en dikkat çekici öğelerinden olan Hatay yemekleri arasında babagannuş önemli bir yere sahip. Babagannuşa sebzeyle yapılırsa Çingene kebabı veya manca da denildiği bilinmektedir. Manca daha çok mangal salatası olarak bilinir. Yemeğin üzerine sürdükten sonra köfteler ekmek içine dizilirse harika olur. Babaganuş semizotu ve ıspanak gibi yemekler için tamamlayıcı vazife görür. Bir tamamlayıcı değil, ekmek batırılarak yenilebileceği gibi, kızarmış ekmek dilimlerine sürülmek suretiyle de tüketilebilir. Babagannuş için gerekli malzemeler; 5 adet büyük boy patlıcan, 1 çay bardağı tahin, 5 diş sarımsak, 1 adet limonun suyu, 4-5 adet “çarli” biber, 3 su bardağı koyu kıvamlı yoğurt; ayrıca üzeri için zeytinyağı ve maydanoz, tuz şeklindedir. Opsiyonel malzemeler ise beyaz soğan, sarı biber ve 2 diş sarımsaktır.

Babagannuş Tarifi
Babagannuş Tarifi

Babagannuş Hazırlanışı

Domates ve biberle birlikte közlenen patlıcan üzerinde çatalla delikler açıldıktan sonra kabuklarından ayrılır. İnce şekilde kıyılmak suretiyle bir kaba konulur. Üzerine tahin, yoğurt, limon suyu, ezik sarımsak ve tuz eklenerek iyice karıştırılır. Hazır hale getirilen karışım servis tabağına konulur. Üzerine zeytinyağı gezdirilir. Üzerine kıyılmış maydanozlarla süs verilebilir. Bazıları zeytinyağı yerine ay çiçek yağı kullanmak isteyebilirler. Ancak hâli hazırda zeytinyağı mevcut değilse başka bir yağ konulmaması tavsiye edilmektedir.

Babagannuş Tarifi – Babagannuş Nasıl Yapılır? 

Babagannuş tarifi hususunda işin püf noktalarının başında közleme işlemi için köz tavası kullanılmasıdır. Bu şekilde domates ve biberlerle birlikte özellikle patlıcanda köz tadı daha iyi alınabilmektedir. Diğer bir servis önerisi ise üzerine minik doğranmış beyaz soğan ile ince kıyım maydanoz ile süslenerek servis edilmesi şeklindedir. Arzuya göre üzerine nar ekşisi ilave edilmesi de mümkündür. Bazıları ise sarı biber kullanarak hem renk hem de lezzet farkı oluşturabilir. Sarımsak sevenler, 2 dişi geçmemek üzere kullanabilirler. Fazla kaçırırlarsa köz patlıcanın tadı alınamayacağından mezenin lezzeti kaçar. Afiyet Olsun!

 

Eşsiz ve yöresel Hatay lezzetlerinin tümünü sitemizden takip edebilirsiniz!

 

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Olsa da yesek 🙂