EVDE HATAY KÜNEFESİ 62

EVDE HATAY KÜNEFESİ

Tarih boyunca değişik medeniyetlere beşiklik etmiş bir şehrimizdir Hatay. Hatay künefe tarifi ise Hatay denilince akla belki de ilk gelen değerlerdendir. Rivayete göre Osmanlı döneminde Yemen’e giden askerler Lübnan-Beyrut’a da uğrar. Burada künefeyle tanışan askerler, eşsiz lezzeti memlekete taşıma yoluna gitmişlerdir.

Hatay yemekleri kültüründe eşsiz bir yere sahip olan künefe keyfini evde yaşamak isteyenler için malzemeler, 500 gr künefelik tuzsuz beyaz peynir, 250 gr tereyağı, 500 gr künefe ve 1 kilo şeker şeklindedir.

Künefenin Hazırlanışı

hatay künefe tarifi için ilk olarak; bir tencereye 1 kilo şekerin üstünü kapayacak şekilde su dökülür. Şeker eriyene dek kaynatılır. Ardından üstüne birkaç damla limon suyu damlatılır. Şıra kıvamına gelen şurup soğumaya alınır. Burada mühim olan, sıcak künefe üzerine soğuk şıranın dökülmesidir. Şayet ikisi de sıcak olursa künefe arzu edilen çıtırlıkta olmadan hamur haline gelir. Üzerine soğuk şıra dökülen künefe bekletilmeksizin tüketilmelidir. Künefe kadayıfı kadar peynir olması da diğer mühim bir husustur. Peynirin suyunu bırakması için küçük parçalara ayrılır. Bu iş için avuç içinde sıkılabilir. Peynir suyunu salana dek 2-3 defa işlem tekrar edilir. Ardından peyniri dinlenmeye bırakılır. İnce kenarlı 60 cm çaplı bir tepside künefenin ortası açılarak tereyağı konur. Yağ künefeye yedirilir. Her yerine tereyağı yayılacak şekilde el marifetiyle yoğrulur.

Künefe Nasıl Yapılır?

Hazırlanan kadayıfı ikiye ayrılır. Bir yarısı ayrı bir yere ayrılır. Ayrılan künefe yarısı tepsi tabanına biraz tereyağı sürülerek 1/2 cm incelikte yayılarak sıkı sıkı bastırılıp döşenir. Sıkılmış peynir bu tabaka üzerine eşit oranda kenarlara taşmayacak ve tamamını kaplayacak şekilde yayılır. Diğer künefe yarısı ise peynirin üstünü kapatacak şekilde 1/2 cm incelikte düzgünce sıkıştırılarak yayılır. Orta ayar ateş üstünde hafifçe döndürülmek suretiyle altı pembeleşinceye dek kızartılır. Ayrı bir yerde yağlanan bir tepside altı üstüne getirilir. Öbür yanı da pembeleşinceye kadar kızartılır. Daha önce hazırlanmış bulunan şurup üzerine dökülür. Sıcak servis yapılır. Arzuya göre üzerine Antep fıstığı, yanına dondurma konulabilir. Unutulmamalıdır ki künefeyi kaliteli hale getirecek olan husus çatal batırıldığında 10-15 cm sünmesidir. Ancak Hatay’ın peynirli künefesi sade tüketilir. Hatay yemekleri içinde öne çıkan tatlılardan olan künefenin; sade tüketimi tavsiye edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Babagannuş Tarifi - Babagannuş Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde antakya yemekleri, babagannuş tarifi ve hatay yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. En sevdiğim tatlı…

  2. Bu aksam deniyecegim