İskenderun Teknik Üniversitesi Hakkında Her Şey 54

İskenderun Teknik Üniversitesi Hakkında Her Şey

2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur. Türkiye’nin sekizinci teknik üniversitesi olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ; odağına inovasyonu koyarak yenilikçi bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Eğitim-öğretimine yeni inovatif araştırma müfredatlarıeklemiştir. Teknik bir üniversite olmanın gerektirdiğine inandığı teknolojiyi eğitimle harmanlayarakTürkiye’ye değer katmak için yapılanmış bir üniversitedir. Doğu Akdeniz’de, İskenderun’da konumlanmıştır.Günümüzde kampüsü şehrin içinde olan üniversitelere rastlamak oldukça zor olsa da, İSTE’nin kampüsü bu alışılagelmiş durumdan farklı olarak İskenderun’un merkezinde yer almaktadır.

İş dünyası ile entegrasyon programı dahilinde dış dünyayla üniversiteyi birleştiren bir üniversitedir. Bölümünden ve fakültesinden bağımsız olarak okulunun son döneminde öğrenciyi sanayiye, seçilen ilgili kuruluşlara yerleştirerek onlara deneyim ve %60-70 oranında istihdam sağlamaktadır. Bu sayede üniversite-sanayi işbirliğinde yer alan öğrencilerine entegratör ünvanı vermektedir.

İskenderun Teknik Üniversitesi Bölüm Dağılımı

İskenderun’da bir teknik üniversitenin açılacak olması herkesi heyecanlandırmıştır çünkü artık bilgi birikimini aktarabilecek yepyeni ve harika bir yol ortaya çıkmıştır.Eğitimde uygulama çok önemlidir ve bir teknik üniversitenin öğrenciye kattıklarıyla yapılacak uygulamanın en mümkün olduğu yer de, sanayi şehri olan İskenderun’dur. İskenderun Teknik Üniversitesi Üniversite-Sanayi-Kamu-Toplum işbirliğini sağlayacak bir dörtlü sarmal modeli ile eğitim öğretimini yapılandırmıştır. Bu sayede en donanımlı ve entelektüel insanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.Teknik üniversite olmasına rağmen kültür sanat ihmal edilmemektedir. İSTE’de 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 konservatuvar mevcuttur.

Makul seviyelerde öğrencilerin kalabileceği pek çok barınma seçeneği vardır. İnşaatı haladevam etmekte olan, devletin yapmakta olduğu yeni yurtlar da önümüzdeki dönem öğrencilerin kullanımına açılacaktır.

Hatay öğrenci dostu şehirdir. Şehir, üniversite için elinden gelen her şeyi yapmakta ve kendini sürekli geliştirmektedir. Sanayiciler,iş adamları, yerel basın ve yayın kuruluşları yeni açılan İskenderun Teknik Üniversitesi için her türlü katkıyı yapmakta ve desteği vermektedir.

İskenderun Teknik Üniversitesi
İskenderun Teknik Üniversitesi

İskenderun Teknik Üniversitesi Logosu ve Hedefi

İskenderun Teknik Üniversitesi logosunda bulunan İ harfi üç şeyi temsil etmektedir: İnovasyon, insan, İskenderun.

Logo gücü sembolize edip güç sizsiniz demektedir. İSTE’nin rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin yaptığı açıklamaya göre İ’nin üstündeki nokta bilimin sembolüdür. Açık uçlu daire ise medeniyeti ve insanlığı  korumayı anlatmaktadır. Bu logo ile sanayi, toplumla işbirliği ve denge , eşitlik, kardeşlik vurgulanmak istenmiştir.

Öğrenciler ve Sosyal Yaşam

İskenderun Doğu Akdeniz’de olması itibari ileılıman bir iklime sahiptir. Sosyal hayat hızlı akmaktadır. Kampüsün şehrin içinde olmasıyla birlikte öğrenciler için oldukça hareketli bir ortama sahiptir.İskenderun Teknik Üniversitesi otuz sekiz öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. İSTE’yi diğer üniversitelerden ayıran bir diğer özellik de bir etkinlik yapılacağı zaman önce kendi öğrenci topluluklarını organize edip onları bir şeyler ortaya koymaya teşvik ediyor olmasıdır. Mesela eğer konser düzenlenecekse önce kendi konservatuvar öğrencileriyle bir iş yapan, daha sonra dışarıya dönen bir üniversitedir. Bu açıdan desteklediği öğrenci kulüplerinin yanında, her öğrencinin ilk senesinde yaptığı sosyal sorumluluk projeleri söz konusudur. Kullanmaya açık spor tesisleri de mevcuttur.

http://www.iste.edu.tr/
İskenderun Teknik Üniversitesi

İskenderun Teknik Üniversitesi Eğitimi

İskenderun Teknik Üniversitesi  öğrencilerine üç kulvarlı seçenek sunulmaktadır.

İleride üniversitede kalıp öyle devam etmek isteyen öğrencilerine daha yoğun ders programları vererek müfredattaki yapılandırmaları ile daha detaylı bir eğitim sunabiliyor.

Girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemi hedeflendiğinden ötürü bu kulvarda geleceğini şekillendirecek olanlara bu yönde ders programları verilebiliyor.

Üçüncü kulvar ise diğer ikisinden biraz daha geri planda kalıpistihdam edilmek isteyen öğrenciler için şekillendirilen müfredat ve ders programlarını içeriyor.

Tüm birinci sınıflara anayurt güvenliği adı altında ülkemizin güvenliği ve bağımsızlığı için stratejik planlama öğretiliyor. Ancak bu ders her fakülteye standart bir formatte verilmiyor. Ders, her bölümde o bölümün potansiyeline ve alanına yönelik,kullanışlı olabilecek taraflarıyla işleniyor. Mesela bir başka bölümde dersin farklı başlıkları ele alınırken, inşaat fakültesinde ise depreme karşı yapılanmanın anlatımına ağırlık veriliyor.

ADAYLAR NEDEN İSTE’Yİ SEÇMELİ?

İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE’yi diğer üniversitelerden ayıran en büyük farkı bir Teknoversite oluşudur. Teknoversite; teknoloji ve üniversite kelimelerinden oluşmaktadır. Bu ismin marka tescili de üniversiteye aittir, kendileri türetmişlerdir.

İSTE’nin hedefi teknolojilerin üniversiteleşmesi ve üniversitelerin teknolojik hale gelmesidir. Ve günden güne gelişmekte olan başarılı akademik kadrosu; bu hedefi yalnızca mühendislik bölümlerinde değil, tüm bölümlerde ve fakültelerde önplana çıkartmak için çalışmakta. İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencisi, mezun olabilmek için teknolojiyi okuyor, anlıyor ve geliştirebiliyor olmalıdır. Diğer üniversitelerden bir farkı da buradadır. İSTE, uyguladığı giriş ve çıkış sınavları ile öğrencilerini en donanımlı şekilde ülkemize ve dünyaya kazandırmak adına böyle bir müfredat ve eğitim sistemi öngörmüştür. Teknoloji okur yazarlığı, öğrencilere kazandırılmak istenen en önemli şeydir.

Her bölümün müfredatı teknoloji odaklıdır. Öğrenci hangi bölümden mezun olursa olsun o bölümün lisans diplomasının yanında bir de teknolog ünvanı ile sertifika almaktadır. Öğrencilere bu ünvanın ve sertifikanın verilmesi, İskenderun Teknik Üniversitesi Türk eğitim sistemine kazandırdığı yeni bir sistemdir.

Üniversitenin resmi İnternet sitesine bu adresten erişim sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkında Her Şey! başlıklı makalemizde Mkü hakkında bilgi, mkü nasıl bir okul ve Mustafa Kemal Üniversitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz