Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkında Her Şey! 44

Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkında Her Şey!

Mustafa Kemal Üniversitesi

İsmini Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten alan üniversite 10 Kasım 1992 yılında Türkiye’nin en köklü yerleşim yerlerinden biri olan kültürü ve sosyal yaşamıyla insanların ilgisini çeken Hatay ilinde kurulmuş olup ,25 yıldır kaliteli bir eğitim sunan ilim ve irfan yuvasıdır. Gerek bulunduğu il bakımından gerekse üniversite binası açısından öğrencilere sosyal  ve teknolojik bir yaşam hizmeti  amaçlanmaktadır. Mustafa Kemal Üniversitesi  eğitim kadrosuyla, üniversiteyi heyecanla kazanıp gelen öğrencilere eğitim hayatları boyunca heyecanlarının bitmemesi için destek olmaktadırlar.

Öğrenciler ülkeye ışık tutabilecek kendi fikirleriyle öncü olabileceği donanımlara sahip nitelikte mezun  olurlar.  Mustafa Kemal Üniversitesi  akademik ve idari eğitim kadrosuyla öğrencilere kaliteli ve başarılı bir gelecek sunmaktadır.  30 oda ve 65 yatak kapasiteli 890 m² alanda, odalarda 24 saat sıcak su, televizyon, klima ve mini bar bulunduğu misafirhane hizmeti de sunulmaktadır. Öğrencilerin barınabilecekleri  kyk yurtları mevcuttur. Ayrıca okula yakında özel yurtlar bulunmakta ve fiyatları 350-600 Tl arasında  değişmektedir. Apart şeklinde bulunan ev kiralarının fiyatları ise 400-700 Tl arasında değişmektedir.

Mustafa Kemal Üniversitesi  öğrencilere sağlıklı bir şekilde beslenebilecekleri günlük kalori ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte 2 TL karşılığında yemek hizmeti  sunmaktadır.  Üniversiteye ulaşım ise minibüs ile sağlanmakta olup öğrenci için ulaşım ücreti 1,5 TL’dir. Üniversite kampüsünde öğrencilerin istedikleri zaman rahatlıkla ders çalışabileceği ve  gerekli kaynaklardan yararlanabileceği Merkez Kütüphanesi bulunmaktadır.

Akademik

Mustafa Kemal Üniversitesi  52 birim, 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 12 Fakülte, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü, 17 Meslek Yüksekokulu ve 1 Konservatuardan  oluşmaktadır. 934 Akademik personel, 620 İdari personel  ve 25.000 öğrenci yer almaktadır. Ayrıca tüm ilçelerde Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.

Erasmus programı kapsamında  üniversitenin çeşitli programlarından öğrenciler öğrenim veya staj amaçlı yurdışına gönderilir. Üniversitede  çeşitli konularda  konferans,  panel, sempozyum, kongre vb. sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversitede yürütülen her türlü Avrupa Birliği, Nato, Bab, Dft vb. destekli projelerde ihtiyaçlara cevap verilmeye çalışılmaktadır. İl genelindeki birçok kurumla ortak projeler yürütülerek ülkenin kalkınmasına yardımcı olmaya çalışılmaktadır.

Mustafa Kemal Üniversitesi  Tayfur Sökmen yerleşkesi içerisinde; Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İletişim Fakültesi, Beden Eğitimi Sağlık Yüksekokulu ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi yer almaktadır. Antakya merkezde; Mimarlık Fakültesi, Hatay Sağlık Yüksekokulu yer almaktadır. İskenderun’da ise Mühendislik Fakültesi, Su ürünleri Fakültesi,  Turizm İşletmecilik ve Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

  

Mustafa Kemal Üniversitesi bölümleri

Mustafa Kemal Üniversitesi bölümleri  öğrencilerin bilgi becerileri, hedefleri, istekleri ve başarıları doğrultusunda tercih edebilecekleri  birçok alandan oluşmaktadır. Bölümlerde gerekli donanım ve materyaller mevcut olup en üst düzeyde hizmet  verilmesi amaçlanmıştır.

Fen Edebiyat Fakültesi, Teknolojik donanımı ve laboratuarlarıyla hizmet veren bu fakültede, Antropoloji, Arkeoloji, Batı Dilleri Edebiyatı, Biyoloji Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih gibi birçok bölüm bulunmaktadır.

Mimarlık Fakültesi; Mustafa Kemal Üniversitesi  Mimarlık Fakültesi 2010 yılında kurulmuştur. Mimarlık, İç mimarlık, Peyzaj mimarlığı ve Endüstriyel  tasarım gibi bölümlerin  yer aldığı fakültede Eğitim kadrosunun ışığında öğrencilerin bilgi beceri ve deneyimlerinin pratik ve teorik çalışmalara dökülmesi amaçlanmıştır.

Su Ürünleri Fakültesi; insan beslenmesinde en önemli rol oynayan kaynak olan su ürünleri fakültesi toplumu birer bilinçli tüketici yapmaya teşvik etmektedir.

Veteriner Fakültesi; Teorik ve pratik olarak eğitim sunan bu fakültede farklı türden hayvanların ameliyatları yapılmakta ve hayvan sağlığı konusunda öncü bir rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

Eğitim Fakültesi; Gelecek neslin eğitmenlerini yetiştirmekte olan bu fakültede Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği ve Özel Eğitim bölümleri yer almaktadır. Gelecek nesil için nitelikli kişiler yetiştirecek eğitmenler yetiştirilmektedir.

MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi

Sanatçı adaylarının evrensel sanatı ve kültür birikimleri sanatsal sentez ve analiz yetilerini  geliştirmektedir.

Mühendislik Fakültesi; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği gibi çeşitli bölümler yer almaktadır. Yarının dünyasını inşa edecek  mühendis adayları yetiştirilmektedir. Öğrenciler  teknolojik gelişmelerle yeni proje fikirleri ortaya çıkararak kendilerini geliştirmektedir.

Tıp Fakültesi; İnsanlara daha iyi bir sağlık hizmeti sunabilmek amacıyla öğrenciler yetiştirmektedir.

Ziraat Fakültesi; Ülke tarımıyla ilgili konulara ve tarımsal sanayiye yön veren birçok konuda  öncü olmaya çalışan ülke tarımına büyük katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Konservatuar; Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı çağın gereklerine uygun seçkin eğitmenlerle eğitim vermeye devam etmektedir.

Meslek Yüksekokulları; Ülkenin teknik ara eleman ihtiyacını karşılayacak donanıma sahip öğrenciler yetiştirilmektedir. Mimari Restorasyon, Tekstil Teknolojisi, Su Altı Teknolojisi, Deniz ve Liman İşletmeciliği, Lojistik, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası programlarının yer almaktadır.

Hatay’ın bir başka önemli eğitim kurumu olan İskenderun Teknik Üniversitesi hakkında bilgi edinmek için İSKE makalemizi okuyabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz