St Simeon Manastırı 46

St Simeon Manastırı

Yeri itibari ile Antakya-Samandağ kara yolundaki Aknehir beldesine sadece 15 km uzaklıkta bulunan St Simeon Manastırı bir tepe üzerinde yer almakta. MS. 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmekte ve içerisinde sarnıç, pek çok mimari kalıntı, kilise ve vaftizhane barındırmakta.Tepeye çıkıldığında direkt olarak göze çarpan ilk şey asi nehridir. Gün batımı vakitlerinde orada bulunursanız eğer; kızıl gökyüzünün eşlik ettiği mavi deniz ve nehir gezenlere ve turistlere görsel bir şölen yaşatacaktır.

Manastırın tarihinden biraz bahsettiğimizde, neden burayı Hatay’da gezilecek yerler arasında paylaştığımızı da anlamış olacaksınız.

St Simeon Manastırı Tarihi

MS 521 Antakya doğumlu Simeon, gördüğü dini eğitimin ardından Samandağ’daki bu tepeye çıkıyor ve kendisini Hıristiyanlığa adıyor. Müritleriyle birlikte manastırı inşa ediyorlar ve Tanrı’ya daha yakın olmak için bir sütunun üzerinde yaşamaya başlıyor. Sütuna çıkmakta kullandığı taş merdivenin kalıntıları günümüze kadar ulaşmış. Dininin erken dönemlerinde hasta insanlara verdiği şifa ve gerçekleşmesini sağladığı mucizelerden tanınan Genç Simeon’dan ötürü üç kiliseyi barındıran manastır, zamanında bölgenin önemli bir hac merkezi olmuştur. Aziz Simeon’un üstünde tüm ömrünü geçirdiği sütunun kalıntılarını görmek mümkün.Günümüzde devrilmiş sütunlar ve hala ayakta durmakta direnen duvarlarıyla terk edilmiş bir kiliseyi andıran manastır; zamanında az bilinen Stilitler Tarikatı’na ev sahipliği yapmıştır.

St Simeon Manastırı tarihi açıdan sahip olduğu kalıntıları ile ziyaretçilerine kültürel bir gezi olanağını sunmakta. Örme şeklindeki sütun başlıkları, toprak altındaki mozaikleri, su sarnıçları ve duvar taşları ile yüzyıllara meydan okumuştur.

Günümüzde St Simeon Manastırı

Ne yazık ki St Simeon Manastırı kaçakçılar ve turistler tarafından yıllardır sürekli bir şekilde tahribata uğruyor. Eser ve kalıntılardaki eksilme hiç durmuyor. 1500 yıllık manastırı korumak ve güvenliğini sağlamak ise şu noktada artık daha önemli görülüyor.

Hatay’ın Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Mübarek’in yaptığı açıklamaya göre “St. Simeon Manastırı’nda son zamanlarda bazı farklılıklar yaşandığını gözlemliyoruz. Eksiklikler gün geçtikçe artıyor. Gelen turist bir parça alıyor giden bir parça koparıp gidiyor. Bu konuda acil bir önlem alınmadığı takdirde yakında manastırdan eser kalmayacağından endişe ediyoruz,” diyerek bu konuyla ilgili endişesini belirtmişti.

Manastır günümüzde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmaktadır.

Hatay gezinize dahil etmek isteyeceğiniz tarihi ve doğal güzellikler için makalelerimizi ziyaret edin.

Bir önceki yazımız olan Hatay – İskenderun Konaklama İmkânları başlıklı makalemizde iskenderun konaklama, iskenderun öğretmenevi ve iskenderun otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz