Titus Kaya Tüneli 51

Titus Kaya Tüneli

Tünelin tarihi hikayesi şu şekildedir; Samandağ yakınlarında, M.Ö. 300 yıllarında kurucusunun adıyla anılan bir şehir vardır. Şehirdeki dağın hemen bitimindeki iç limana sel basma ihtimaline karşılık bir önlem alınmak istenmiştir. Dönemin ileri gelenleri; önlem olarak dağın delinmesine ve bir tünel açılmasına karar vermiş. Duvarla derenin önü kapatılmış ve sel suları yüksekliği 7m, genişliği 6 m olan bu tünel sayesinde limanı dolduramamış.  130 m si tünel, kalanı açık kanal şeklinde yapılanmış tünelin uzunluğu 1380m’dir. Müze kartınızla giriş yapabileceğiz bu tüneli Hatay’da gezilecek yerler arasında görebilirsiniz. Bahsettiğimiz Titus Kaya Tüneli Beşikli Mağara ile aynı bölgede olduğundan tek gidişinizde aynı zamanda hem tüneli hem de mağaraları ziyaret edebilir, bu ziyaretinizi hem turistik hem de sportif bir yürüyüş gezisi olarak görebilirsiniz. Uzun bir parkur olarak değerlendirebileceğimiz bu yürüyüş mesafesi, Samandağ sahilini akşam üstü ziyaret ederseniz size muhteşem bir günbatımı da sunmuş olacaktır.

Titus Kaya Tüneli Ve Mezarlar

Titus Kaya Tüneli ve arazisine yakın kayalık mezarlar, oralarda kayalara oyulmuş mağaraların içlerinde konumlanmış çok sayıdaki mezarla birlikte tarihi bir hava yaratmakta.Bu mezar mağaraların arasından en çok ziyaret edileni  ve ilgi çekeni; çukurun tabanındaki geniş olan mağaradır. Çünkü diğer mağaralardan farklı olarak yüksek ve gösterişli bir yapıya sahip olması bakımından yerel halk arasında ”Beşikli Mağara” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca tünelin ve yerleşim yerinin yukarı kısımlarında antik tapınak kalıntılarına da rastlanmaktadır.

Titus Kaya Tüneli Samandağ’ın Hazinelerinden

Hatay’ın deniz kızı heykeline denk gelebileceğiniz Samandağ ilçesinde, merkeze  5 km uzaklıktaki arkeolojik kalıntıların önemlisi olarak görülen Titus Kaya Tüneli  tüm dünyadan ziyaretçi çekiyor. İnsan yapımı olmasından ötürü dünyanın gözünde antik bir mimari başarı olarak da görülmektedir.Büyük tünel son derece uzun ve karanlık olduğundan başından baksanız da sonunu görememektesiniz. Titus Kaya Tüneli yolundaki  patikada yolun sağına doğru kıvrılan başka bir patika daha vardır. O patikaya doğru yönelip azıcık ilerlediğinizde Beşikçi Mağaraları ile karşılaşmaktasınız. Roma döneminden kaldığı düşünülen, önceden bahsettiğimiz kaya mezarlarının dönemin önemli yöneticileri için yapıldığı düşünülmektedir. Birden fazla kata sahip kaya mezarlarının ön avlusunda bir kurban sunağı koyulmuştur.

Hatay’a uğrarsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu yerleri de not etmeyi unutmayın.

Ayrıca Hatay’a ait pek çok tarihi güzelliği görmek için Hatay Arkeoloji Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan St Simeon Manastırı başlıklı makalemizde Antakya'da gezilecek yerler, hatay'da gezilecek yerler ve St Simeon Manastırı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Güzel bir yer fakat Titus Tüneli biraz daha bakımı hakediyor.