30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlandı 50

30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlandı

Gündemdeki Hatay haberleri arasında en önemlilerinden biri 30 Ağustos töreni oldu. Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda başladı ve Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşu ile sürdü. Hatay Valisi Erdal ATA, İstiklal Marşı okunduktan sonra anıt şeref defterini imzaladı. Çelenk koyma törenini takiben Vali ATA, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile İl Jandarma Komutan Vekili Albay Göksel Çetin, Hatay Valiliğinde tebrikleri kabul etti. Ardından kutlamalar Atatürk Caddesinde sürdü.

Vali De Kutladı

Vali ATA, görende yapmış olduğu konuşmasında, söz konusu vatan olduğunda, fedakarlıkta sınır tanımamakta olan necip Türk milletine ait kahraman ordunun, 95 yıl önce Gazi Mustafa Kemal tarafından yönetilen Büyük Taarruz ile kurtuluş mücadelesini kesin bir zaferle taçlandırdığını belirtti. Bu büyük zaferin tam bağımsızlığa giden yolda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına yönelik çok mühim bir adım olduğuna değinen Vali ATA, “Tarihin dönüm noktalarından birisini teşkil eden ve çok büyük fedakârlıklar sonucu elde edilen 30 Ağustos zaferinin başta Başkomutan Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün kahramanları minnet, rahmet ve şükran ile anıyoruz” şeklinde konuşmalarını sürdürdü. Törenler resmi geçidin ardından sona erdi.

İskenderun’da 30 Ağustos heyecanı

Tarihimizin şanlı destanlarından biri olan 30 Ağustos Zaferi İskenderun ilçesinde de kutlandı. 95. yıldönümü kutlanan yüce zafer, Atatürk Bulvarı’ndaki askeri geçit töreniyle anıldı. Katılım sağlayan vatandaşlar, Türk bayraklarıyla büyük ilgi gösterdi. Alkışlarıyla Zafer Bayramı’nın coşkusunu bir millet olarak tekrar yaşanmasını sağladılar.

Sahildeki kutlama programı kapsamında İskenderun Kaymakam Vekili ve Antakya Kaymakamı Eflatun Can TORTOP ile 39’uncu Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral T. Erkan OLGAY ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi DİNGİL, askeri araçla vatandaşları selamlayarak bayramlarını tebrik etti.

30 Ağustos Zaferi’nin anlamı, önemini konulu konuşmalar ve şiirler ilgiyle dinlendi. Askeri erkân, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu üyeleri de törene katılım sağladı. Törenlere katılan her katılımcının milli duygular yaşayarak coştuğu 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, öğrencilerin ve askeri birliklerin geçit törenini ardından tören sona erdi.

Daha fazla Hatay haberleri okumanın yolu sitemizi takipten geçiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Şampiyonluğa Doymayan Hataylı İrem başlıklı makalemizde antakya haberleri, hatay haberleri ve irem çapar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz