Antakya Uzun Çarşı 50

Antakya Uzun Çarşı

Atatürk Heykeli’nin olduğu Belediye Meydanı’na kadar devam etmekte olan çarşı;günümüzde halen Antakyalıların alışveriş amaçlı olarak sıkça kullandığı, önemli bir ticaret merkezidir. İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın bir benzeri gibi görebileceğimiz eskibir çarşıdır. Antakya Uzun Çarşı tarihi açıdan en az kentin kendisi kadar eskidir. Geleneksel el işçiliği, sepetçilik, semercilik, demircilik,buğday pazarları, yemek, giyim, teneke işçiliğine kadar pek çok çeşitteki alanda hizmet veren dükkanlar görebilirsiniz. Çarşı üstü kapalı caddelerden oluşmakta ve çarşının her ara sokağı başka bir meslek grubunun dükkanlarına ayrılmış konumda. İş bölümünün yapılanmaya uyarlanmasının ziyaretçilere hediye ettiği kolaylıkla kunduracılar çarşısından çıkıp el işi çarşısına geçebilir, oradaki işlerinizi bitirdikten sonra dokumacılar çarşını, ardından tüccarlar çarşısını gezebilirsiniz.

Tarih Kokan Yer: Antakya Uzun Çarşı

Antakya Uzun Çarşı’nın diğer çarşılardan ayrılan en temel özelliği; içinde yalnızca ticari dükkanları bulundurmamakla birlikte cami, kilise, havra üçgeni arasında kalan önemli bir konumda olmasıdır. Yeri, içeriği, tarihi itibariyle Hatay’da gezilecek yerler arasında görüp ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ziyaret ettiğinizde ise çarşıya ait meşhur ürünlerden (biber salçası, nar ekşisi, domates salçası, kırma zeytin, tuzlu yoğurt, Antakya peynirleri olan yassı, dil, örgü ve çökelek) almadan dönmeniz zararınıza olur. Mutlaka denemelisiniz.

Antakya Uzun Çarşı yalnızca alışveriş amacıyla değil, mimarisinin ve tarihinin görülmesi açısından kültürel gezi olarak da ziyaret edebileceğiniz bir çarşı. İçinde Hatay’ın gerçek lezzetlerini, yemeklerini ve kokularını barındıran bu çarşıyı en ünlü dükkanlarına uğrayarak gezebilirsiniz. Bıçak konusunda Bıçakçı Naim, tatlı konusunda ise Ender Tatlıcılık’tan alınacak lokumlar genel olarak en çok beğeniyi almış durumda.

Antakya Uzun Çarşı Birçok İsimle Biliniyor

İsim olarak yalnızca Uzun Çarşı değil; Baharatçılar Çarşısı, Kapalı Çarşı gibi çok çeşitliliğinden kaynaklı başka adlandırılmalara da sahiptir. Unutulmaya yüz tutmuş çokça esnaf ve mesleğin dükkanları bu tarihi yerde hala varlığını korumaktadır. Yemekten evlilik hazırlıklarına kadar her işinizi halledebileceğiniz, her alışverişinizi çeşitlilikle yapabileceğiniz yegane bir noktadır. Farklı sanat ve zanaat ürünlerinin yani sıra baharatçı ve kuyumcuları da bulunmaktadır. Eski Anadolu şehirlerinde gözlerimizin aradığı, dışarıdan görsek anında ne olduğunu anlayabileceğimiz eski üsul alışveriş merkezlerinden tam olarak bir tanesi.

Bir önceki yazımız olan Titus Kaya Tüneli başlıklı makalemizde Hatay gezilecek yerler, samandağ gezisi ve Titus Kaya Tüneli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. İsmini çok duydum gerçekten çok meşhur bir çarşı,giden arkadaşlar çok methediyor bende en yakın zamanda oradayım

  2. Kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Eskilerden kalma bir çarşı ama içinde aradığınız her şey var.