Düğünlerde Magandalara “Eylem” Yasağı 59

Düğünlerde Magandalara “Eylem” Yasağı

Gün geçmiyor ki bir düğünde, asker uğurlamalarında ve benzeri kutlamalarda silah sıkılması sonucu birileri yaralanmasın, hatta yaşamını yitirmesin. Alınan tedbirlere, uyarılara, yasal düzenlemelere rağmen bilinçsiz kutlama yapan kişiler, önü alınamaz hadiseler yaşatmakta. Bu defaki Hatay haberleri konusu olan hadise Kırıkhan ilçesinden. Yine bir düğün ve sorumsuzca sağa sola ateş atan birisi ve çocukluktan genç kızlığa geçen bir evladımızın hayallerini bitirme sonucu getiren hadise. Haberi okuyan herkese “Lütfen bu son olsun.” diyor, haberin ayrıntılarına geçiyoruz.

Yine bir maganda yine bir mağdur

Kırıkhan’daki olayda maganda kurşunu isabet eden 14 yaşındaki Eylem Ateş’in belden aşağısının felç olması sonucu düğünlerde silah sıkılması ile havai fişek atılması yasaklandı. 11 Ağustos’taki olayda, Çetin E. adlı şahıs tarafından düğünde sıkıldığı belirlenen kurşun, 8. sınıf öğrencisi Eylem Ateş’in karın bölgesine isabet etti. Hemen Hatay MKÜ Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil servis ünitesindeki ilk müdahaleler sonrası gencimiz yaşama döndürülebildi. Ancak omuriliğinin zedelendiği anlaşılan Eylem’in, bel aşağısının felç olduğu doktorlar tarafından açıklandı.

Nu vakanın ardından Hataylı kurum amirleriyle ve bazı siyasi yetkililer bir düğünde bir araya gelerek konuyu değerlendirdi. Bundan böyle düğünlerde silah sıkılması halinde cezai işlem uygulaması yapılacağı belirtildi. Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, düğünde vurguladığı konuşmasında, “Düğünlerde silah atılmaması yönünde ciddi kararlar aldık. Bundan böyle Kırıkhan ilçesinde düzenlenen hiçbir düğünde havai fişek ve silah atılmayacak. Uymayan davetlilerle düğün sahibine yönelik cezai işlem uygulanacak. Bu kararı almamızdaki en büyük sebep ise maganda kurşunu ile 14 yaşında yaralanarak felçli kalan evladımız Eylem içindir” şeklinde beyanat verdi.

Kaymakam’ın ziyareti

Kaymakam Erkayıran, maganda kurşununa maruz kalan Eylem Ateş’i ziyaret etti. Bu sırada Eylem’in kendisine “Devlet olarak siz beni koruyamadınız. Oysa hayallerim vardı ve öğretmen olacaktım. Ancak şu halde bütün bu hayallerim bitti” şeklinde konuşması üzerine duygulanan Erkayıran, “Eylem kızımız bu konuda doğru bir kelime söyledi. Gözlerim doldu. Ancak şimdi elimizden ne geliyorsa asker uğurlamalarında, düğünlerde silah atılması, kurşun sıkılması kesinlikle yasaktır. Bunu herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Daha fazla Hatay haberleri için sitemizi takipte kalın.

Bir önceki yazımız olan 30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlandı başlıklı makalemizde hatay haber, iskenderun haber ve iskenderun zafer bayramı kutlamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz