İskenderun Sahili 56

İskenderun Sahili

İskenderun yalnızca plajlarıyla değil; kentin arkasındaki dağlarında bulunan yaylalarıyla da ünlü, Hatay’ın en güzel ilçelerinden biridir. Akdeniz’de olduğunuzda bunu size hissettiren İskenderun Sahili yazları fazla sıcak, kışları ise ılık bir iklime sahiptir. Sayılı birkaç lokasyonu dışında fazla turistik mekana sahip olmayan sahil şeridi çok güzeldir. Yalnızca yerel halk değil, Hatay’da gezilecek yerler arasında görüp ziyarete gelen turistler de bu sahil şeridinden keyif almaktadır.

Sahilde Atatürk heykelinin arkasında tekne turuna katılabilir, bisiklet yolunda bisikletle bir gezintiye çıkabilir,sahil düzenleme çalışması kapsamında gölgeliklerin, dokuz parkurlu mini golf sahasının, sosyal tesislerin, satranç sahalarının ve geniş yürüyüş yolunun tadını çıkartabilirsiniz. Sahil yolu boyunca ayrıca çocukların eğlenebileceği diğer çocuk parkları ve kafeteryalar gibi deniz kenarında yiyip içilebilecek yerler de vardır.  Ama dilerseniz sosyal tesisleri kullanmadan bir banka veya sahil şeridindeki kayalıklara oturarak  da manzaranın tadını çıkartıp sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

İzmir’den Bir Yansıma: İskenderun Sahili

İskenderun Sahili renklerinin güzelliğiyle, mavi ve yeşilin her tonuyla son derece görülmeye değer bir yerdir.Soluk ya da pastel renkler yerine daima parlak ve güçlü bir renk kartelası ile doğasını bizlere sunan İskenderun; Hatay iline bağlı olmakla birlikte kendi adıyla anılan körfezin kıyısındaki en modern kenttir. İşlek bir ticaret limanı olmasının yanı sıra dört mevsim ziyaretçisi bulunan, yeşil bir turizm merkezidir.

İskenderun Sahili Spor İçin De İdeal

İskenderun Sahili boylu boyunca bir kez gidilip gelindiğind egüzel bir sabah sporu olarak değerlendirilebilen bir sahil şerididir. Dilerseniz yürüyüş için sahil yoluna yakın yapılmış geniş kaldırımları kullanırsınız, dilerseniz deniz kenarında kıvrılıp giden yoldan giderek yürüyüşünüzü gerçekleştirirsiniz. Yorulduğunuzda mola verebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz banklar tüm sahil şeridi boyunca mevcuttur. Saatler akşama yaklaştığında ise hala oralardaysanız; başlı başına bir İskenderun Sahili gezisi yapılarak izlenebilecek, İskenderun’un meşhur turuncu sarı  gün batımını yakalayabilirsiniz.

Huzur, sessizlik ve sakinlik arayan herkesin gelebileceği; manzarasının eşliğinde yosun ve iyot kokusunu içine çekebileceği yegane buluşma noktasıdır. İzmir’deki Kordon’dan daha güzel olduğunu söyleyenleri bile vardır. İskenderun Sahili’nin sadece manzarası bile yalnızca Hatay’a gidip burayı görmeye değerdir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Antakya Uzun Çarşı başlıklı makalemizde antakya gezisi, Antakya Uzun Çarşı ve Hatay gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. İskenderun Sahili Hatay’ın en güzel yeri bence. Hatay’a gelenlerin mutlaka gezmesi gereken biyer

  2. 6 ay boyunca askerliğimi yaptığım yer. Yazın sıcakta perişan olduk ama kışında çok rahat ettik doğrusu 🙂

    http://www.gezilecekyakinyerler.com