İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi 61

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi özellikle Hatay gezilecek yerler arasında milli tarihimiz açısından taşıdığı önemi ile  gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hatay’ın Dörtyol ilçesi Özerli mahallesinde Dörtyol Belediyesi’nce kamulaştırılıp restorasyonu tamamlanan tarihi Dörtyol konağı “İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi” adı ile Dörtyol’un kurtuluş günü 9 Ocak 2014 tarihinde bir törenle açıldı. Bundan önce ilk Kurşun Müzesi, Kadir Aslan’ın teşviğiyle 9 Ocak 1997 tarihinde Dörtyol Belediye Başkanı H. Bayram Türkoğlu tarafından Dörtyol Belediyesi binasında açılmıştı.

Celalettin Lekesiz’in Desteği Etkili Oldu – İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

2005 yılında Dörtyol Belediye Başkanı Bilgehan Aksoy bu tarihi konağıkamulaştırırken Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’den aldığı maddi ve manevi destek aldı. Dörtyol İlk Kurşun Müzesi ve AtatürkEvi’nin yapımı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin tarafından gerçekleştirilerek, rivayete göre 1920’li yıllarda yapılmış, yapıldığı dönemin ve yörenin mimari özelliklerini taşıyan bu konak, o zamanlarda sahipleri tarafından kullanılıyordu.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi Türkiye’de Milli Mücadele’nin başlatıldığı yer olarak tarihimizde önem arz eden Dörtyol ilçesini ziyaret eden turistlere ve yerel halkına bu önemli olayı tanıtmak ve anımsatmak amacıyla yegane bir göreve sahiptir. Turist ve yerel halkın yanında yerli ve yabancı araştırmacılar, okullar ve öğretim görevlileri de bu müzeden fazlasıyla yararlanabileceklerdir.

Milli Mücadele Dönemi

Milli tarihimizde Hatay’ın kurtuluşu olarak bilinen günün 92’inci yıldönümünde bu müze açıldı ve ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Balmumu heykellerde silikon  kullanıldı.Mustafa Kemal Atatürk’ten çavuşlara kadar önemli olayda yer sahibi olan tarihi kişilikler, bu heykellerle canlandı.

Müzeyi canlandıran bu heykellerin yanı sıra tarihi resim ve tabloları ile görülmeye değer olan fotoğraflarıyla milli mücadelede yer edinmiş Türk kadınının resimleri, savaşlarda kullanılmış tarihi kılıçlar, hançerler ve süngüler, silahlarıyla pek çok şey öğrenebileceğimiz bir mekan haline gelmiştir. Özerli Mahallesi, Şehit Er Yusuf Can Caddesi’nde bulunan müzeye müzenin telefonu olan (0326) 713 04 93’dan ulaşabilir, okulunuzla ve sınıfınızla da rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

 

Hatay’a uğrarsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu yerleri de not etmeyi unutmayın.

Ayrıca Hatay’a ait pek çok tarihi güzelliği görmek için Hatay Arkeoloji Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi başlıklı makalemizde hatay dörtyol, Hatay gezilecek yerler ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. Hatay’a gidersem gezeceğim yerlerin başında geliyor, güzel bir makale olmuş, teşekkürler.

  2. Geçen sene gitmiştim,bu senede mutlaka tekrar ziyaret etmeyi düşünüyorum gerçekten büyüleyici ev