Büyük Antakya Parkı 53

Büyük Antakya Parkı

Elli iki bin metrekarelik alanıyla Asi Nehri’nin kıyısında, kendisini ziyaret edeceklerin kolaylıkla ulaşabileceği konumda şehrin merkezinde yer alan park; Hatay ilimizin en geniş ve en güzel parkı niteliğinde kabul görmektedir. Büyük Antakya Parkı aynı zamanda Büyük Park olarak da bilinmektedir.Hatay’ın ev sahibi yaptığı mitolojik efsane itibariyle simgesi haline gelmiş olan defne ağacı başta olmak üzere çeşitli bitki türleri ve ağaçlarla, çamlarıyla, süs eriği, palmiyeler, oyalar ve aşılanmış akasyalarıyla Hatay gezilecek yerler arasında soranlarına bolca tavsiye ediliyor.

Büyük Antakya Parkı Ne Zaman Açıldı?

Büyük AntakyaParkı girişinde önceden bahsettiğimiz, şehrin sembolu olan defne ağaçları ile karşılanıyorsunuz.  Parka giriş yapıp devam ettiğinizde ise spor yapmak isteyenler için ayrılmış koşu yolunun başındaki büstler ile karşılaşıyorsunuz. Hatay’ın Anavatan’a alınmasında önemli rol oynamış Türk askeri ve diplomatlara ait büstleri geçtikten sonra son derece huzurlu ve keyifli olan parkın tadını çıkartıyorsunuz.

Yalnızca koşu alanına değil; aynı zamanda oda tiyatrosuna, nikah salonuna, oyun alanlarına ve aralarından seçip dinlenebileceğiniz pek çok çay bahçesine sahip olan park; gerek turistik açıdan gerek ise parkın başındaki büstlerin tarihi önemleri açısından Antakyalılar için önemli bir gezi alanı olarak öne çıkıyor. Parkın yapımının tarihine ilişkin olarak kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, açılışının II. Abdülhamit dönemi zamanlarında gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Parkın geniş alanının düzenlenmesinde ve peyzajında Fransızlar’ın da katkılarının olduğu söyleniyor.

Büyük Antakya Parkı
Büyük Antakya Parkı

Antakya’nın Akciğerleri

Başta defne ağacı ve tarihi büstlerle ziyaretçilerini karşılayan Antakya belediye parkı sonlara doğru heykelleriyle gelenlere veda ediyor. Herkesin kendi anlamını çıkartabilmesine denk gelen simgesel anlatım tekniği uygulanmış heykellerde herkes kendini  görebiliyor.

Şehrin akciğeri olarak görülen Antakya belediye parkı  aynı zamanda göletlerinde barındırdığı ördekleri ve minik hayvanat bahçesiyle çocuklar için de güzel bir hafta sonu eğlencesine dönüşüyor. İş hayatının yoğunluğundan, şehir yaşamının getirdiği stresten ve okul derslerinin yoğunluğundan kaçmak isteyen halkın dinlenmeye geldiği yer olarak mimleyebiliriz burayı. Ayrıca içindeki çay bahçelerinin fiyatları da son derece uygun ve ekonomik. Yurdumuzun her şehrinde böyle alanlara daha çok ihtiyacımız var. Büyük Antakya Parkı kesinlikle görülmeye değer.

Bir önceki yazımız olan İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi başlıklı makalemizde Dörtyol müzesi, Hatay gezilecek yerler ve İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. Antakya’nın en büyük parkı için verdiğiniz bilgiler için sağ olun, Antakya’ya yolum düşerse kesin gideceğim.

  2. Büyük Antakya Parkı ve girişindeki geyik çocukluğumun geçtiği yer. Çok güzel günlerdi çok özlüyorum..