Hatay – Dörtyol Nasıl Bir Yer? 60

Hatay – Dörtyol Nasıl Bir Yer?

Dörtyol nasıl bir yer başlıklı makalemizde bu ilçe ile ilgili aradığınız tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

Üç dinin temsilcilerinin huzur içinde yaşadıkları, her anı ve her yeri tarih olan inanç turizminin önemli olduğu antik kentleri, doğal güzellikleri, müzeleri, klise cami ve havraları, ova ve yaylaları,çok renkli insanları ve mutfağı ile HATAY.

Dörtyol;Akdeniz Bölgesi’nin narenciye (turunçgil) cennetidir.

Hatay Dörtyol genel tanıtım anlamındaİskenderun’un kuzey tarafında yer alarak Avrupa, Anadolu ve Kafkaslardan gelip Hindistan’a kadar gidecekleri misafir etmiş yerdir Dörtyol.

Tarihte Dörtyol – Dörtyol Nasıl Bir Yer?

1084 senesinde Sultan Melik Şah’ın Kardeşi, Kutalmış Oğlu Adsız Beğ tarafından Selçuklu’ya dahil edilen Dörtyol, tarih boyunca onların ve daha nicelerinin savaşlarına, maceralarına şahitlik etmiş yegane kesişme noktasıdır. Büyük İskender’in Dairus ile yaptığı İssos Savaşı’na ev sahipliği yapmıştır. Dörtyol nasıl bir yer merak edenler için kentin tarihinden de söz etmek gerekiyor:

Milli Mücadele’de ilk kurşun Karakise Köyü’nden Özerlili Hoca Ömer Oğlu Mehmet  tarafından,19 Aralık 1918’de Hatay Dörtyol’da atılmıştır. Türk Milleti’nin düşmana karşı bu ilk başarısı açısından Dörtyol, ayrı bir önem taşımaktadır. Tarihi olayın anısına 1994 yılında ilçeye “İlk Kurşun Anıtı” dikilmiş, 1997’de ise “İlk Kurşun Müzesi” hizmete açılmıştır.Çünkü bu olay; Kurtuluş Savaşı’nın ilk silahlı direnişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Tarihte Dörtyol çok önem taşır. Kara Hasan Paşa, Türkiye’nin ilk ve en büyük Kuvayı Milliye teşkilatını kurarak Fransız ve Ermenilere karşı vatan toprağını kahramanca korumuştur. Türkmenlerin yoğun olarak kendilerine yerleşim yeri olarak seçtikleri Dörtyol; Osmanlı hakimiyetinde olduğu günlerden bugüne tarihi eserlerini de yıllar geçse bile beraberinde taşımıştır. Payas’taki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi bu eserlere örnektir.

Dörtyol nasıl bir yer sorusunu yanıtladığımız yazımızda ayrıca Cin Kulesi ve Liman Kulesi gibi yerleri de ziyaret etmenizi tavsiye etmekteyiz.

HATAY’DA GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER

Tarihi ve dini eselerin başında yer alan Habibi Neccar Camii.

Hristiyanlığın ilk katolik klisesi Saint Pierre.

Zengin Antakya Arkeoloji Müzesi, mozaiklerinin güzelliği açısındandünyadaki ikinci mozaik müzesi de Hatay’da gezilip görülecek yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Çağın Ünlü Daphne kenti, bugünki adıyla Harbiye.

Şelaleleri, asi nehri ile yemyeşil Amik Ovası .

İskenderun körfezinin tüm güzelliklerini seyredeceğiniz  Belen Yaylası.

Antik Titus Kaya Tüneli.

Dörtyol Payaslı Külliyesi Sokullu Camii.

Vakıflı Köyü.

Büyük Antakya Parkı.

Dörtyol nasıl bir yer araştırması esnasında; eski sokaklarındaki tarihi evlerin arasından geçerken Hatay mutfağının zengin çeşitliliği, tatları, renkleri ve o evlerin mutfağından gelen nefis kokular da yaşanması gereken Hatay gezisini misafirlerine yaşatmaktadır.

HATAY’DA NE YENİR?

Hatay’da ne yenir dendiğinde ilk olarak akla gelen: Oruk tepsi kebabı

Humus muhammara.

Tatlı olarak taş kadayıf ve meşhur künefe bu zengin mutfağın nefis örneklerindendir.

HATAY’A GİDERSENİZ BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Hatay’a giderseniz İskenderun’u sayfiyesi eşsiz, Arsuz kıyı şeridini görmeden

Hatay’ın ipek dokumacılık ürünlerinden defne sabunundan ve biber salçasından almadan dönmeyiniz.

Hele birde dünyaca ünlü bu asil vekültürlü şehrin barış doluhavasını aksettiren MEDENİYETLER KOROSU’NU dinleyebilme şansını mutlaka elde edilmeli. Eğer dinlerseniz, hiç dönmek istemeyebilirsiniz.

HATAY VE DÖRTYOL KONAKLAMA İMKANLARI

Anemon Otel, tarihi otantik yapısı ile Hatay konaklama konusunda mutlaka altını çizmemiz gereken otellerdir biri olmuştur.

Osmanlı döneminde U şeklinde inşa edilmiş Savon Otel.

Narin ve antik Beyazıt Otel ve benzerlerinde Hatay’a gelenler, Hatay konukseverliğini yaşayabilirler.,

Dörtyol İsmi Nereden Gelmektedir?

Dörtyol; Adana ilimizin bir ilçesi olarak tarihte yer almış olsa da, 1939 yılında Hatay’ın Anavatan’a katılmasıyla birlikte Hatay’ın bir ilçesi olarak haritalara yeniden geçmiştir. Peki, Dörtyol nasıl bir yer ve ismi nereden gelmektedir?

  1. yüzyılda kurulduğu söylenmektedir. Hatay Dörtyol genel tanıtım yapmış olsam da,19. Yüzyılın dışında herhangi bir kesin tarih verisi bulunmamaktadır. Tam olarak ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Kurulduğu tarihten itibaren büyüme gösterip bir köy halini aldığında 1900 yılında sırasıyla Uçaklı, Çaplı veİmraniye isimlerini almıştır. 1909 yılında ilçe olmuş ve merkezdeki dört ana yolla olan bağlantısından ötürü Dörtyol adını alarak Adana’ya bağlanmıştır.

Günümüzde Dörtyol

Günümüzde Dörtyol nasıl bir yer ve geçim kaynakları nelerdir sorusunun yanıtı araştırıldığında; kent tarım ve sanayi merkezidir. Dörtyol’un narenciye ürünleri sadece iç pazarda değil, dış piyasada da ilgi görüp tüketilmektedir. Son dönemlerde C vitamini ve potasyum açısından fazlasıyla önem taşıyan pepino (kavun aromalı, kabuklu ve sulu,  tropikal egzotik bir meyve) Dörtyol’da yetiştirilmektedir.

Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından olan BOTAŞ petrol işletmeleri, demir ve çelik tesisleri, LPG dolum tesisleri de Hatay’ın Dörtyol ilçesi nde bulunmaktadır. Bu nedenle Dörtyol ilçemiz yalnızca tarihi değil, ekonomimize katkısı açısından da ayrıca önemlidir.Hatay Dörtyol genel tanıtım anlamında başlıca bilgiler bu şekildedir. Dörtyol nasıl bir yer konulu makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dörtyol Belediyesinin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Game Of Thrones 8. Sezon Ne Zaman Başlayacak? başlıklı makalemizde Dizi, Game Of Thrones ve Game Of Thrones 8. sezon ne zaman başlayacak? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    3 Yorum

  1. Yakın zamanda Hatay’a gelmeyi düşünüyorum,ve ilk gideceğim yerlerden Dörtyol mutlaka gitçem

  2. Sessiz sakin cok guzel bir sehir. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bence

  3. Uzun yıllar Dörtyol da kaldım. Bütün şehir portakal kokuyordu. O kokuyu çok özlüyorum.