Hıçkırık Nasıl Geçer? 89

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Her insan hayatında pek çok kez hıçkırığa tutulmuştur, hıçkırık nasıl geçer sorusunun yanıtını, hıçkırığın nedenini ya da nasıl oluştuğu hakkında en ufak bir fikri yoktur. Gelin hıçkırığı biraz daha yakından inceleyelim. Diyafram karın ve göğüs boşluğunda oluşan spazmlar sonucu hıçkırık meydana gelir. Bu oluşan spazm ses tellerini kapar, nefes alımını engeller ve hıçk sesi oluşmasına sebep olur. Hıçkırığın süresi kişiye göre değişmektedir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıklar olduğu kadar ekstrem durumlarda bu süre saatlere çıkmaktadır. Hıçkırık nasıl geçer derseniz genelde birkaç dakika içinde kendiliğinden sona erer. Ama bazen kesilmeyen hıçkırıklara kapılırsak hıçkırığı geçirmek için birkaç yol bulunmaktadır. Gelin bu yolları inceleyelim.

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları – Hıçkırık Nasıl Geçer?

Kendiliğinden geçmeyen inatçı hıçkırıklara mı tutuldunuz? Hıçkırık geçirme yöntemleri arasında en etkili olan birkaç seçeneği gözden geçirelim:

Derin nefes alıp nefesinizi diğer hıçkırık atağı geçene kadar bir süre tutun.

Bir poşete ya da kese kâğıdının içine belirli zaman aralıklarında derin nefes alıp verin.

Bir bardak soğuk suyu hızlı bir şekilde için. Bu yöntem hıçkırık nasıl geçer merak edenlerin en faydalı bulduğu seçeneklerden biri.

Limon suyu ya da sirkeyi spazmı çözmek için tüketebilirsiniz.

Bir kaşık bal ya da şeker tüketmek olumlu sonuç verebilir.

Özellikle yaşlıysanız birkaç karanfili aç karnına çiğneyin sonuç olumlu olacaktır.

Burnunuza biraz karabiber çekebilirsiniz bu yöntem sizin hapşırmanıza sebep şok etkisi yaparak diyaframı etkileyerek normal solunuma dönmenizi sağlar.

Hıçkırığın Belirtilerine Dikkat

Hıçkırık nasıl geçer sorusuna ek olarak, 48 saati aşan ya da geçmeyen inatçı hıçkırıklarınız varsa uzmanlarca bunun sebeplerini mutlaka araştırmalısınız.  Hıçkırıklar hala gizemini koruyan bir durum ve hıçkırığın nedenleri hala tam olarak çözülebilmiş değil. Masum gözüken hıçkırıklarınızın altında yatan bilinmeyen nedenler olabilir. Bu yüzden temkinli yaklaşmakta fayda var. İnatçı hıçkırıklar beyin, akciğer tümörü, kalp zarında enfeksiyon, beyine giden damarlarda oluşan tıkanıklığın habercisi olabilir. Kimi zaman reflüye, kimi zaman ise diyafram hareketlerini denetleten sinir sisteminde oluşan tümör hıçkırığınıza sebep olabilir. Daha birçok sayabileceğimiz hastalığın habercisi olan o masum gibi gözüken hıçkırıkların aslında o kadar da masum olmadığını anlamalıyız. Bu nedenle hıçkırıkları ciddiye almayı tavsiye ederiz.

 

Hayat haberlerine göz attınız mı?

Bir önceki yazımız olan Hatay'da 49 Göz Altı - Kaçak Göçmenler Yakalandı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

    2 Yorum

  1. Derin bir nefes alıp uzun süre tutmaktan daha iyi gelen bir yöntem yok. Benim de sık sık başıma geliyor.

  2. Hıçkırık nasıl geçer sorusunun en iyi cevabı nefes tutmaktır heralde. Derin bir nefes alıp uzun süre tutmaktan daha iyi gelen bir yöntem yok. Benim de sık sık başıma geliyor.