Vakıflı Köyü 67

Vakıflı Köyü

Musa Dağı ile Akdeniz’i ortalayan; doğasıyla, serinliğiyle, diğer yerleşim yerlerinden farklı özellikleriyle Hatay’da gezilecek yerler arasında baş gösteren Vakıflı Köyü Türkiye’nin tüm nüfusu Ermeni olan tek köyüdür. Reçel, şarap, ve likörleriyle ünlü, Antakya’ya yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta kalan köyün en ünlü eğlencesi, yerel halkın yüzlerce ziyaretçi ile her sene yaptığı kutsal bir törendir. Tarihinden bugüne hala o minik bütünlüğünü korumakta olan bu köyde her yıl ağustos ayının ikinci pazarı kutlanan kutsal Meryem Ana Yortusu, farklı dinleri ve kültürleri biraraya getirerek köyün havasına renk katar. Törene yalnızca Ermeniler değil; Sünniler, Aleviler ve hatta Yahudiler de eşlik eder. Bu bayrama Ermeniler “Üzüm Bayramı” da derler. Köylü yılın ilk üzümünü bu kutlamanın ardından yer. Davul zurna ve halaylar eşliğinde turistler yerel halka katılarak yılın eğlencesini yaşıyor. Aynı akşam  150 kilo et ile 70 kilo buğday pişiyor. Vakıflı’ya gelip görmeden geçmemeniz gereken en önemli şeylerden biri de yine bu bölgede olan 400 yıllık Musa Ağacı’dır. Çiçekli avluları ve güleryüzlü halkıyla huzur dolu bir gezinti sizinle olacaktır.

Vakıflı Köyü Sakinleri

Vakıflı Köyü ile sakinleri birbirlerine öyle bağlılar ki; köyden ayrılıp İstanbul’a gidenler orada yardımlaşma dernekleri kurmaktalar. Köyün tarihinden kısaca bahsetmemiz gerekirse 1915’te çeşitli köylerdeki halk, Anadolu’da Ermenilerin başına gelenleri duyduktan sonra kendilerine kurtarmak için dağa çıkmaya karar verirler. Yedi köyden yaklaşık 4500 kişi Musa Dağı’na çıkıp 40 gün kalır. Hatay Türkiye’ye katılana kadar dini olarak Antilias’a bağlı köylüler 1939 yılından sonra İstanbul Patrikliği’ne bağlanır. Köydeki Ermeni nüfusu günümüzde tek tük ailelerle birlikte yaklaşık 200 civarındadır.

Köyün kilisesi 1915’te kiliseye dönüştürülmeden önce aslında ipek böceği yetiştirmek için yapılmış. Köyün nüfusu oldukça az olmasına karşın genelde tek bir dil değil; Ermenice, Arapça ve Türkçe konuşuluyor. Hatay’ın kültürel çeşitliliğini bir kez daha burada, Vakıflı Köyü’nde görüyoruz.

Köyün gençleri Vakıflı’da büyümenin onlara çok şey kattığını söylüyor olsalar da zamanla köyden kentlere artmakta olan göç ile birlikte köyün geleceğinden endişe etmekte de haklılar.

Güncel Hatay haberlerini takip edebilmek için tıklayın

Hatay gezinizde mutlaka bulunması gereken tarihi ve doğal güzellikler için tıklayın

Hatay Valiliği Resmi Sayfası için tıklayın

Bir önceki yazımız olan Antakya Televizyon Tamiri başlıklı makalemizde Antakya Televizyon Tamiri, antakya tv tamiri ve hatay televizyon tamiri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Büyük Antakya Parkı başlıklı makalemizde antakya gezilecek yerler, büyük antakya parkı ve Hatay gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Tam herşeyi bırakıp taşınılacak bir yer. 🙂