Harbiye Şelaleleri 69

Harbiye Şelaleleri

Hatay’ın Defne ilçesinde yer alan Harbiye Şelaleleri Hatay’a gidenlere “görmeden gelme” denilecek kadar güzel tabiat harikalarıdır. Şehir merkezindeki Uzun Çarşı civarından kalkan minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Habib-i Neccar Camii’ne 9 dakika ve 20 kilometre uzaklıktaki şelaleler için bu şelaleleri işaret eden tabela görünce inilir. Şelaleleri görmek isteyen herkese minibüs şoförleri yardımcı olmaktadırlar. Aşağı yönde iniş sırasında pek çok piknik yeri ve restoran bulunmaktadır.

Harbiye şelaleleri

 Kimilerinde ufak havuzlar da dikkati çekmektedir. Çaydanlık söylenerek harika bir çay keyfi yaşanabilir. Şelalelerin Apollon’unaşık olduğu Daphne (Defne)’nin gözyaşları olduğu şeklinde mitolojide bir inanış vardır. Bilhassa soğuk havalarda insanlar buraya gelerek ayaklarını soğuk suyla serinlerler.

Şelalelere Gitmenin Yolu

İstanbul’dan gelerek Hatay gezisi yapan ve listesinde Harbiye Şelaleleri olanlar İstanbul – Ankara otobanını kullanarak gelebilirler. Konya üzerinden Adana istikameti tercih edilmelidir. Buradan Antakya’ya dek otoban bulunuyor. Şelalelere gelmek, Hatay’a geldikten sonra oldukça kolaydır. Şehrin çeşitli yerlerinde şelalelere dair tabelalar var. Bunlar takip edilerek rahatlıkla şelaleler görülebilir. Ankara’dan bu doğa güzelliklerini görmek isteyenler sırası ile Konya – Adana – Antakya istikametinden rahatlıkla Hatay’a gelerek şelaleleri gezerek fotoğraf çektirebilirler. Kahvaltı ve/veya çay keyfi buralarda bir “başka” olarak değerlendirilmektedir. Şelaleleri görmeye İzmir’den gelecekler ise Tavşanlı – Uşak – Afyon – Konya istikametinden Adana’ya gelmeliler. Buradan otobanla Hatay şehir merkezine gelebilirler. İzmir – Hatay arası 1088 km.

Şelalelerde Ne Yapmalı?

Yayladağı’ndan vadiye akan suların eşsiz görüntüsü ve sesi ile insanı coşturan şelaleler, herkesin ömründe en az bir kere görmesi gereken bir güzellik. Bu nedenle tadı çıkarılmaya değer. Öncelikle mevsiminde gelip sıcağın ve bunaltıcı havanın sıkıcılığını, burada ayaklar suya sokularak serinlenmesi tavsiye edilir. Masa ve sandalyeler bol miktarda bulunup, bu şekilde oturarak serinleyenleri görünce hak verilecektir. Başarılı bir şekilde demlenen çay Harbiye Şelaleleri tesislerinin ortak özelliği sayılabilir. Kekik salatası, kemiksiz ızgara tavuk, humus ve künefe enfestir. Alışveriş ve hediyelik dükkanları mevcut. Yüzde yüz ipekten yapılan kravatlar alınabilir. Eteklik, gömleklik kumaş da var. Defne sabunu ve yağı mutlaka alınmalıdır.

Hatay’da Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Vakıflı Köyü başlıklı makalemizde Samandağ Vakıflı, Vakıflı ve Vakıflı Köyü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Harbiye şelaleri bana göre Hatay da gezilebilecek en güzel yerlerden.