Adalet Teşkilatı Maaşları 47

Adalet Teşkilatı Maaşları

Adalet Bakanlığı, hukukun üstünlüğünü tesis etmekle görevli Anayasal bir kurum olup, bazı unvanlara sahip kamu görevlileri kanalıyla görevini sürdürmektedir. Bu kamu görevlileri derece ve kademelerine göre çeşitli maaşlar alırlar. Örneğin 9/1 İnfaz Koruma Memuru maaşı Zabıt Katibi maaşı ile aynı civardadır. Bununla birliktekademe değiştiğinde maaş da artar. İster İnfaz Koruma Memuru olsun, isterse zabıt katibi, isterse mübaşir maaşı olsun, derece ve kademe eşitse, maaş da aynı olur. Maaşın tek unsuru derece ve kademe değildir. Aynı zamanda medeni durum, çocuk sayısı ve bakmakla yükümlü olunan kişiler de maaşın unsurları arasındadır. Asgari geçim indirimi adı altında bu şekilde ek bir gelir elde edilmektedir. Bununla birlikte gösterge ve ek göstergeler de maaş unsurları arasında gelmektedir. Cezaevi katipleri ve şoförler de diğer Adalet teşkilatı görevlileri arasındadır. Bunların da maaş durumu yukarıda belirtildiği gibidir.

 

2017 Yılı Yeni Başlayan Zabıt Katibi Maaşı: Yaklaşık 2.500 TL

2017 Yılı Yeni Başlayan Mübaşir Maaşı: 2.500 TL

Mübaşirler sadece adliyelerde görevli olup, merkez teşkilat ya da cezaevlerinde çalışmaları mümkün değildir. Mahkemelerde, duruşma sırasında salonda görev yapmaktadırlar. Duruşmaya konu dosyaların hazırlanması da sorumlulukları arasındadır. Ayrıca sırası gelen dava dosyasının taraflarını mahkeme salonuna çağırır. Duruşmada düzeni sağlar. Tarafların vereceği dilekçeleri hakime verdiği gibi hakimin davaya taraf olanlara vereceği evrakları da iletir.Söz konusu memurların ataması Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’ne göre yapılmaktadır. Maaşlar konusunda bilgi verilecek olursa, İnfaz Koruma Memurları, Zabıt Katipleri ve Mübaşir gibi Adalet teşkilatı çalışanlarının 15 Ocak 2017 itibariyle asgari geçim indirimi hariç olmak üzere maaş durumu şekildedir: 1. derecenin 4. kademesine sahip bir adalet teşkilatı mensubu 25 yıl ve üstü hizmet yılına sahip olarak 3.300 TL civarında maaş alır. Teşkilata yeni giren(9.derecenin 1.kademesi) bir Adalet çalışanı ise 2.500 TL civarında maaşla işe başlar.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Hocam infaz koruma memuru ile katip aynı ücreti almıyor diye biliyorum aralarında 100 tl civarı bir fark var. İnfaz ve koruma memuru daha fazla alıyor. Birde şuanda cezaevlerinde çalışan memurlara yıpranmada geldi gerçi maaşa etkisi yok ama emeklilik hayatına etki edecek.