Haron – Cehennem Kayıkçısı 67

Haron – Cehennem Kayıkçısı

Haron – Cehennem Kayıkçısı

Mitolojik bakımdan da zengin sayılan bir kentimizin bu konudaki zenginlikleri arasında Haron – Cehennem Kayıkçısı da bulunmaktadır. Bu bir kaya kabartmasıdır. Hatay’ın tarihi güzelliklerinden biri olan St. Pierre Kilisesi’nin yer aldığı tepenin yukarısında kalır. On dakika süren bir yolculukla patikadan ulaşım mümkündür. Mitolojide bu adla anılan kabartmalar Helenistik dönemden kalmadır. Antiochus IV. Epiphanes (MÖ 175-164) devri eseridir. Onun devrinde Antakya’da büyük bir veba salgını yaşanmış, pek çok insan yaşamını yitirmiştir. Bunun üzerine kahinlere müracaat edilmiştir. Onlar da tavsiye olarak dağ üzerindeki kayalara kabartma yapılmasını tavsiye etmişlerdir. Dışarıdan bakıldığında başı örtülü olan ve “natamam” yani tamamlanmayan bir kadın portresidir.

Haron – Cehennem Kayıkçısı

Kabartmanın Özellikleri

Bu şekilde kaya kabartmalarının yapımına başlanmıştır. Bir süre sonra salgın durmuştur. Bunun üzerine kabartmaların yapımına son verildiği sanılmaktadır. Bütün Antakya’yı gören bu kaya kabartmalarındaki Haron – Cehennem Kayıkçısıkuzeye bakar. Ölüme dair yazıların yer aldığı kabartmalar rüzgar, korozyon vb. nedenlerle de aşınmış ve yazılar büyük ölçüde silinmiştir. Hazine avcılarının hücumuna uğramasını bir sebebi de kabartmadaki “Servetim ayaklarımın altındadır” sözüdür. Herhangi bir hazine bulunduğuna dair bir haber bulunmamaktadır. Kimi inanışa göre de kastedilen hazinenin Antakya olduğu düşünülmektedir. Zira kabartmalar Antakya’ya bakmaktadır. Büst kabartmasının sağında ise zambak benzeri bir sepet olduğu farkedilmektedir. Haron, bazı kaynaklarda Kharon, bazılarında ise Charon şeklinde anılmaktadır.

Kayıkçının Hikayesi

Kayıkçı Haron, ölen kimselerin ruhunu Stiyks Nehri’nden geçirerek yer altı ülkesine götürmekle vazifeli biri olarak mitolojide yer alır. Bazı ölüleri kayığına alan Haron – Cehennem kayıkçısı kimilerini de almayarak kıyıda bırakmakta idi. Ölüm töreni yapılmayan kişiler Haron tarafından kayığa alınmamakta idi. Bu kişiler Hades adlı “yer altı tanrısı” yönetimine girmeden önce 100 sene boyunca ızdırap çekeceklerdir.  Bu süre zarfında boşlukta dolaşacaklardır. Haron, Dante’nin ünlü “İlahi Komedya”sına da konu olmuştur. Adı geçen Haron Asi nehri kıyısında yaşayan biriydi. Nehir kıyılarının cehennemin giriş geçidi üzerinde olduğu düşünülür. Yazar Dante, cehennemin kıyısındaki nehrin kıyısına gelir. Haron, Dante’yi karşı kıyıya geçirmeyi ise reddeder.

Bir önceki yazımız olan Harbiye Şelaleleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz