Hatay Ulu Cami 106

Hatay Ulu Cami

Anadolu’da yapılan ilk cami unvanlı Habib-i Neccar Camii, Mozaik (Arkeoloji) Müzesi, St. Pierre Kilisesi, güneyden kuzeye akan Asi Nehri’ne sahip, Roma döneminde olimpiyat yapılmış ve mükemmel bir mutfağı olan Hatay, çok kültürlü yaşama kültürünün canlı bir örneğidir. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal zenginlikleri de göz kamaştırır. İskenderun gibi sadece Hatay’ın değil ülke genelindeki ilçelerin en değerlilerinden birine sahiptir. Şehir merkezinde birbirine yakın mesafede rahat gezilebilir bir ilimizdir. Bunlardan Hatay Ulu Cami bugüne kadar gelebilmiş önemli bir kültür varlığıdır. Ziyaretçi yorumlarına göre gelen insanların buranın atmosferinden olumlu etkilendiği görülmektedir. Cami ile medrese odalarının inşasında düzgün kesme taş kullanılmıştır.

Hatay Ulu Cami
Hatay Ulu Cami

 

Hatay Ulu Cami İlginç Hikayesi

Hemen hemen bütün illerimizde adı Ulu Cami olan mabetler mevcuttur. Bunlardan Hatay Ulu Cami yöreye değer katan tarihi bir zenginliktir. Habib-i Neccar Cami ise bir pagan tapınağı iken kiliseye çevrilmiş, bölge İslam’la tanıştıktan sonra ise camiye dönüştürülmüştür. İlk inşasının 638, ikinci inşasının ise Memluk Sultanı Baybars tarafından 1222’de yaptırıldığı varsayılmaktadır. Yine Memluk döneminden kalma bir cami olarak Ulu Cami’nin ise 1271’de inşa edildiği sanılıyor.Bugünkü görünümü itibariyle Selçuklu tipi cami tarzını yansıtmaktadır. Çatısı düz ve tonozlu olup, kitabesindeki tarih 1117 yılını göstermektedir. Asi Nehri kenarında Ata Köprüsü yakınlarındadır. İçinin sade tasarımı, Türk camilerinin çok rastlanan mütevazılığını çağrıştırmaktadır.

Caminin Özellikleri

Caminin duvarlarda altın harfler kullanılarak yazılmış ayetler bulunmaktadır. Osmanlı devrinde bazı tarihlerde onarım görmüş olmasına rağmen Memluk devri eseri olarak kabul edilmektedir. Yapı olarak doğu – batı yönünde uzar. Planı dikdörtgen olan Hatay Ulu Cami taş döşenmiş geniş bir avluya sahiptir. Minaresi Osmanlı tarzı olup, geniş-yüksek-silindirik bir gövdeye sahip olup sivri külahlıdır. Çeşitli tarihlerde tamir gördüğü bilinmektedir. 200 sene öncesiyle aynı tarzda olduğu, gravürlerden anlaşılmaktadır. Caminin tam olarak hangi tarihte yapıldığı ve kimin yaptığı net olarak bilinmiyor. Memluk Sultanı Baybars’ın Habib-i Neccar Cami gibi Ulu Cami’yi de yaptırdığı farz ediliyor. 1874 tarihli kitabede 1872 depremini takiben tamir edildiği anlaşılmaktadır.

 

Hatay’da Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Haron – Cehennem Kayıkçısı başlıklı makalemizde Cehennem Kayıkçısı, Haron – Cehennem Kayıkçısı ve St. Pierre Kilisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz