Antakya Veteriner Hizmeti – Dostlarınız Emin Ellerde 36

Antakya Veteriner Hizmeti – Dostlarınız Emin Ellerde

Antakya veteriner – Genel Cerrahi, Travmatoloji, Ortopedi, Onkoloji, Dahiliye, Ağız Ve Diş Sağlığı, Doğum gibi tıbbi terimler, genel itibariyle insan sağlığı ve hastalığını ilgilendiren konulardır. Ancak konu Antakya veteriner hizmeti olunca bu terimler hayvan sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili tıp hizmetlerini teşkil etmektedir. Bunlarla birlikte Fizik Tedavi, Suni Tohumlama, Deri Hastalıları, Laboratuvar, EKG, USG, MR, Tomografi, Yoğun Bakım, Karantina Ve Mikroçip gibi unsurlar da bu kapsamda verilen sağlık hizmetleridir. Bunlardan Genel Cerrahi kapsamında uzman veteriner hekimleri başarılı ameliyatlar gerçekleştirmektedirler. Kedi – köpek kısırlaştırma, meme tümörleri, ağız – diş ile ilgili cerrahi müdahaleler, sindirim sistemi ve üriner sistem ameliyatları gibi işlemler Genel Cerrahi konusudur.

Antakya Defne Hatay Veteriner Hekim 

Veterinerlik Hizmetlerinin Kapsamı

İlk duyulduğunda “hayvanlarda da olur muymuş” tepkisi uyandıran Onkoloji, hayvanlarda sıklıkla oluşabilen tümörleri ilgilendiren bir tıp alanıdır. Operatif ve konservatif sağaltımlar Antakya veteriner hizmetleri kapsamındadır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi risk taşıyan durumlara karşı koruyucu hekimlik uygulamaları bulunmaktadır. Kanser oluşumu, nedenleri, kalıtım durumu gibi unsurlar, hayvan sağlığını da ilgilendiren konulardır. Doğum zamanı geldiğine veteriner hekimler doğum kanalından yavrunun geçişini kolaylaştırıcı yöntemler uygularlar. Hem anne hem de yavru için kritik bir durumda yavrunun zor kullanarak doğum kanalından çıkarılması mümkün olmaktadır. Zira kimi annelerde kasılma zayıf olabilmektedir. Bu durumda operasyon zorunlu görünmektedir. Suni tohumlama da zaman zaman başvurulan bir yöntemdir.

Bazı Veterinerlik Hizmetleri

Bazı evcil hayvanlarda görülebilen deri hastalıkları, deneyimli ve becerikli veteriner hekimler sayesinde zor bir sorun olmaktan çıkar. Mantar enfeksiyonu, gıda alerjileri, neoplaziler, bakteriyel enfeksiyonlar Antakya veteriner hizmetlerini ilgilendiren konulardır. Hayati bir rolü olmasa da hayvanların ağız ve diş sağlığı ihmal edilmemesi gereken bir hizmettir. Sindirim kanalının girişi mesabesinde olan ağızdaki rahatsızlıklar, mideye de rahatsızlık ve hastalık olarak yansır. Mide ve bağırsak problemleri, ağız ve diş sağlığı bozuk hayvanlarda meydana gelir. Hayvanlarda tespit edilen ağrıların tedavisi için fizik – tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Ağrıyan bölgedeki akımı hızlandırmak ana hedeftir. Bu uygulama yapılırken elektrik ve ısı akımı uygulamaları yapılmaktadır. Uzman veteriner hekimlerce yapılmadığı takdirde önü alınamayan sorunlara sebebiyet verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Antakya Veteriner Hekim - Antakya'da Bulunan Veteriner Hekimler başlıklı makalemizde antakya veteriner, defne veteriner ve hatay veteriner hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz