Antakya Veteriner Hekim – Antakya’da Bulunan Veteriner Hekimler 33

Antakya Veteriner Hekim – Antakya’da Bulunan Veteriner Hekimler

Antakya Veteriner hekim – Veteriner tıp uygulamaları konusunda uzmanlığa sahip olma misyonuyla Antakya veteriner hekim bakımından bazı seçeneklere sahiptir. Veterinerler hayvanların üremesi, beslenmesi, bakımı, hastalıkları ve yaralanmaları gibi konularda faaliyet gösterir. Koruyucu hekimlik uygulamaları ile rahatsızlıkları kaynağında giderme gibi görevleri de bulunmaktadır. Bu bakımdan veterinerler, bir nevi insan sağlığına da hizmet eder. Klinik ortamlarda çalışan veterinerler, insanların hayvan sevgisine de hizmet etmektedir. Hayvanlarda oluşan hastalıkların insanlara bulaşmaması için de tedbirler alırlar. Kelime olarak veterinerin kullanımı 1646 yılına dayanır. Thomas Browne tarafından dillendirilen bu tabir, meslek olarak Antik Yunan devirlerine dayandırılır. Kaynaklara öre 4 veya 5. yüzyılda veteriner cerrahların izine rastlanılmış bulunulmaktadır.

Veterinerliğin Türkiye’deki İzleri

Pek çok kültürü bağrında barındıran Antakya veteriner hizmetlerinin söz konusu olduğu bir ildir. Bu mesleğin Türkiye’deki köklerine inecek olursak, Osmanlı devrine gitmek gerekir. Takvimler 1842’yi gösterdiğinde süvari okullarına konulan derslerle veterinerlik artık müfredata girmiştir. Kara Harp Okulu, o zamanki adıyla Mekteb-i Harbiye’de 4 senelik eğitim verilen “baytarlık” sınıfı açılmıştır. 1910’da ise Askeri Baytar Mektebi adını aldı. 1933’te Ankara’ya taşınan okul, 1948’de Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi oldu. Bu kadar tarih bilgisinden sonra veterinerlerin rolü üzerinde durmakta yarar vardır. Bildiğimiz gibi hayvanlar hastalıklarını dillendiremezler. Bu nedenle klinik veriler hayati rol oynamaktadır. Bu yüzden de veteriner hekimin tecrübeli olması mühimdir.

Hayvan Sağlığının Bekçileri

Hem evcil hayvanların, hem de sokak hayvanlarının sağlığı adına kritik bir rol oynayan veterinerler, kaliteli bir tıp eğitimi aldıktan sonra hizmet vermeye başlamaktadırlar. Tıpkı insan sağlığı için söz konusu olan genel cerrahi, ortopedi, travmatoloji, dahiliye, doğum, deri hastalıkları, ağız ve diş sağlığı gibi sağlık birimleri veteriner mesleğinde de söz konusu olan unsurlardır.

Antakya veteriner – Hatay veteriner – Defne Veteriner Hizmetleri

Tohumlama, fizik tedavi, onkoloji, röntgen, USG, MR, Tomografi, EKG gibi insan sağlığı konusunda duymaya alıştığımız bazı olgular hayvan sağlığı ve hastalıkları konusunda başvurulan metotların arasında gelmektedir. Kedi ve köpek kısırlaştırma, sindirim sistemi operasyonları, ağız ve çene ile ilgili cerrahi müdahaleler, kuş ve egzotik hayvan ameliyatları gibi konular deneyimli Antakya veteriner hekimlerince verilen hayvan hastalıkları uygulamalarıdır.

Hatay Haberleri

Bir önceki yazımız olan Hatay – Dörtyol Nasıl Bir Yer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz